טכנולוגיות הביטקוין והבלוקצ'יין: עבר, הווה ועתיד – השפעות והשערות

מי שקנה את מניית אמזון ב-1999 בשיאה של תקופת בועת הדוט קום, הרוויח פי 15 על כספו מאז ועד היום.
זוהי תשואה שנתית נאה של 28% למי שהחזיק במניה עשרים שנה עד היום. כמובן שאלו שעשו תשואה נאה בהרבה הם אלו שרכשו את המניה בשנתיים שלאחר מכן, לאחר שהמניה נפלה ב 90%. הם הרוויחו פי 100 וגם פי יותר מ-200 על ההשקעה שלהם. אבל מה קורה באמזון של תחילת המילניום? נרחיק עד שם ונראה אם ניתן להשוות אותה ואת בועת הדוט קום של אז לביטקוין ולבועת הקריפטו של היום.

קצת היסטוריה

לאלו שלא חוו או לא זוכרים מה קרה אז, נספר כי התפתחות בועת הדוט קום בסוף שנות ה-90 לוותה בתחושה של חדשנות אין סופית. ההתרגשות שאחזה אז במשקיעים לא נבעה רק מהעליות בשערי המניות ומתחושת העושר שבאה מהרווחים בבורסה, אלא גם שררה אווירה של שינוי ושל הזדמנויות חדשות שהאינטרנט מביא איתו.

גם בועת הביטקוין, שהתנפחה למימדים לא הגיוניים רק לפני שנה, הוזנה על ידי משקיעים נרגשים שזיהו הזדמנויות חדשות בתחום חדש שאין בו מגבלות עדיין – תחום שקורא תיגר על הבנקים ושליטתם בחיינו.

אז מהו בעצם ביטקוין ומה תפקידו?

נניח שתרצו מחר להעביר 10,000 דולר ליפן. תצטרכו לפנות קודם כל ל"ציפי מהסניף". תצטרכו להביא אישורים, לתת הסברים ולשלם עמלות גבוהות ואולי גם ינכו לכם מס שלאחריו תדרשו לדווח. זה התהליך בישראל,
מדינה מתקדמת עם תשתית בנקאית מפותחת. רוב אזרחי העולם אינם חשופים לתשתית כזו ואינם יכולים לבצע העברה כזו כלל, גם אם ירצו לשאת בעלויות ובבירוקרטיה, כפי שנדרש מאיתנו.

הבעיה היא שאין לנו שליטה אפקטיבית מלאה על הכסף שלנו. אנחנו לא יכולים לעשות איתו מה שאנחנו רוצים, למרות שהוא שלנו. עלינו לעבור דרך מתווכים יקרים ובירוקרטיה מיסויית מתסכלת, ואנו אף מוגבלים לשעות העבודה של הבנקים והמוסדות השלטוניים.

ביטקוין מציע פתרון לכל העניין הזה – הוא מאפשר לכל אחד לשמור את כספו בביטחון סביר ולבצע איתו פעולות בעלויות נמוכות ובכל זמן. טכנולוגית הבלוקצ'יין שעומדת מאחורי הביטקוין, מאפשרת לראשונה להעלות נכסים על ענן ולשלוט בהם כמו בקבצי התמונות, הסרטים ושאר הקבצים החשובים שלנו.

אם פעם החזקנו את הרכוש הדיגיטלי שלנו בתוך דיסקים וקלטות, ושמרנו דוחות וניירת בתיקיות – היום, בזכות טכנולוגיית הבלוקצ'יין שמאפשרת זאת, אנחנו מרגישים נוח לשמור את כל הנכסים הללו על הענן.

יתרונות טכנולוגיית הבלוקצ'יין ושמירה על ענן

ישנו הבדל גדול בין שמירת קבצים לבין שמירת נכסים על ענן. בעת שמירת קבצים, אנו בעצם מעתיקים אותם: שמירת הקובץ יוצרת מצב בו הקובץ נמצא גם אצלנו וגם במקום בו הוא נשמר.

קל להבין מדוע שיטה כזו של שמירה על נכסים לא יכולה לעבוד, ואת זה בדיוק פותרת טכנולוגית הבלוקצ'יין. מבלי להיכנס לפרטים, היא מאפשרת לנו לשמור ולהעביר נכסים דיגיטליים מבלי שהם ישוכפלו, ובביטחון רב. פעם, מי שרצה להתנהל בקלות עם נכס נזיל רב ערך, היה לוקח שקיק בד, מכניס לתוכו יהלומים ומחביא אותו. הביטקוין מאפשר היום לעשות בדיוק את זה, באנונימיות, בלי שאלות ועם בטחון. זו יכולת שלא הייתה קיימת עד היום,
ונראה כי אנשים לא יוותרו על יכולת חדשה, במיוחד אם היא בטוחה ועובדת.

רוצה לסחור במטבעות דיגיטליים? 

תן למקצוענים של שוק ההון לעבוד בשבילך!

חייג 03-5251544 או מלא פרטים:


צריכים להודות בכך – השימוש בטכנולוגית הבלוקצ'יין שמאחורי הביטקוין עדיין לא נפוץ. זאת משום שרכישת נכסים קריפטוגרפים, ניהולם ושמירתם בארנקים ייעודיים הן משימות לא פשוטות, הדורשות הבנה ומיומנות מסוימת שעדיין לא כל כך נפוצה, כך שגם אלו שכבר מיומנים – נתקלים בקושי רב לפעול מול כאלו שעדיין לא נחשפו.

המצב מזכיר את הדואר האלקטרוני בראשית דרכו: בתחילה, רק למעט אנשים הייתה כתובת אימייל וקשה היה לגרום להם להבין לשם מה צריך כתובת כזו, ומדוע מכשיר פקס פשוט לא יכול לעשות את העבודה באותה קלות. היום זה נשמע מצחיק, אבל בתחילת הדרך אנשים היו משתמשים במייל שלהם כמו בפקס – הם היו מדפיסים ומתייקים את האימיילים בקלסרים, כמו שהיו רגילים לעשות עם מכתבים ופקסים. מי חשב שיבוא יום והאימייל ישמש לא רק להעברת מסרים אלא גם להעברת מוסיקה, סרטים, ספרים ומצגות? מישהו אז העלה על דעתו שההליך המסובך של התקנת מייל על המחשב ושימוש בו יהפכו להיות היום ברמת שליטה וביצוע של כל סבתא? 

מה צפוי לנו בהמשך?

טכנולוגיות הבלוקצ'יין והביטקוין נמצאות היום במקום בו עדיין לא מבינים עד הסוף מה ניתן לעשות איתן. זה מרתיע את הבנקים והרגולטורים שמגייסים את אותם "bad guys" של תחילת עידן האינטרנט. אלו הם הפדופילים, הטרוריסטים, סוחרי הסמים והפושעים שעצם הזכרתם בהקשר של ביטקוין אמור להרתיע את הציבור הרחב.

טכנולוגיות הבלוקצ'יין והביטקוין לא ייעלמו. אנחנו רק בתחילת הדרך והתנפחות בועת הקריפטו בשנה שעברה ביטאה את ההתלהבות של אלו שנחשפו לעולם החדש הזה. התרגשות המשקיעים והיזמים נבעה מהזדמנויות החדשות שנוצרו ומהיכולת לשלוט בנכסים בצורה בטוחה יותר. גם בועת הדוט קום התנפחה על ידי אותם מתלהבים וחולמים שראו ודמיינו את העולם החדש של האינטרנט. בחלק מהמקרים – כמו במקרה של אמזון – הם צדקו: אף שאיש לא יכול היה לדמיין אז לאן תגיע אמזון אחרי 20 שנה.

גם עכשיו, איש לא יכול לדמיין לאן יתפתח שוק המטבעות הקריפטוגרפים. אבל אנחנו יודעים ממש כפי שידענו כשהאינטרנט נכנס לחיינו, שעומד לבוא שינוי שקשה לצפות את השפעתו. קרוב לוודאי שהשינוי הזה ייצור ביקוש לנכסים קריפטוגרפים וכנראה גם למטבע שהתחיל את הכל – הביטקוין.

לאמזון לקח 10 שנים עד שהיא חזרה למחיר השיא שלה בבועת הדוט קום. כלל לא בטוח שאותו הדבר יקרה גם לביטקוין, שנסחר עכשיו במחיר של 3,500 דולר וקשה לראות אותו חוזר למחיר השיא של 20,000 דולר. אבל אם מהפכת הבלוקצ'יין אכן תשנה את עולם הבנקאות והטיפול בנכסים, כנראה שמחירי חלק מהמטבעות הקריפטוגרפים היום יזכרו לנו כפי שאנו זוכרים את מחירי הרצפה של אמזון לאחר המפולת.

הסתייגות: אין לראות בדף זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כל שהוא בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

Call Now Button