האם כדאי להשקיע ב DeFi ?

אז מה זה בעצם DeFi  ?DeFi הוא קיצור של Decentralized Finance  המשמעות היא כלכלה מבוזרת בלי שליטה מרכזית כלשהי של בנק או ממשלה. למעשה כלכלה מבוזרת שנותנת את כל השירותים הפיננסים הנדרשים מבלי שיהיה גוף שינהל את זה וישלוט על זה.

השימושים של DeFi :

  • הלוואות P2P (עמית לעמית) במטבעות דיגיטליים עפ"י חוזה חכם (שעליו נרחיב בהמשך) שלמעשה מכתיב את תנאי ההלוואה ומקשרים בין שני הצדדים, התהליך הוא להפקיד מטבע דיגיטלי כבטוחה כנגד הלוואה נושאת ריבית.
    הלווים מפקידים מטבע דיגיטלי כלשהו כבטוחה להלוואה ובתמורה מקבלים בדרך כלל במטבע מסוג סטייבל קויינס (מטבעות דיגיטליים הצמודים למטבעות פיאט, כגון דולר שקל יורו וכו') בשווי של המטבעות שהופקדו, ולמעשה הם כלל לא מוכרים את הנכס הדיגיטלי שלהם.
    הלווים משתמשים בכך בדרך כלל להשיג נזילות על ההון מבלי למכור מטבעות, הוצאות בלתי צפויות או מינוף עבור השקעות חדשות.
  • מהצד השני יש את המלווים אשר מפקידים מטבעות דיגיטליים בפרוטוקול כפיקדון לזמן מוגדר ובתמורה מקבלים ריבית.
  • שירותי בנקאות כמו משכנתאות וביטוחים במטבעות יציבים, כחלופה למערכת הבנקאית המסורתית.

המערכת מופעלת ע"י אפליקציות שנקראות Dapp ובניות על רשת בלוקצ'יין וברובן על רשת אתריום.

מערכת הDeFi מנסה לתת מענה לכל שירות פיננסי שהמוסדות הפיננסים יכולים להציע ולמעשה להחליף את השלטונות הפיננסים המוכרים כגון בנקים חברות ביטוח וגופים ממשלתיים.

בשונה מחברות הפינטק שנתנו חידוש למערכת עצמה, הבלוקצ'יין נותן אלטרנטיבה מוחלטת למערכת הבנקאית. למעשה לספק מערכת בלי פיקוח רגולטורי וגאוגרפי של המוסדות הפיננסים.

הרצון להחליף את המערכת הבנקאית תפס תאוצה אחרי המשבר ב2008 שהבנקים נתפסו כגוף שמנצל את האזרח הקטן ודואג רק לעצמו בצבירת הון אישי ובסיכונים בלתי פוסקים על חשבון האזרח הפשוט ובלי לתת דין וחשבון על חוסר היציבות שהם גורמים. זאת הסיבה שהמוסדות והמערכת הבנקאית מסרבים לתת יד לכל שוק הDeFi שהוא למעשה נגד העקרונות שלהם ועלול לפגוע בהם ישירות.

טרנד הDeFi תפס תאוצה בינואר 20 עד אז היו נעולים 664.2 מיליון דולר בפרויקטים מסוג DeFi  כיום נכון לאוגוסט 2021 נעולים 75.53 מיליארד דולר גידול של אלפי אחוזים בשנה אחת.

בשביל להבין איך עובד הלוואות P2P על רשת הבלוקצ'יין צריך קודם כל להבין את המונח "חוזה חכם" Smart contract)). חוזה חכם הוא למעשה פרוטוקול מחשב המאפשר לאמת באופן דיגיטלי את המשא ומתן על ביצוע החוזה. זהו למעשה פקודות והתניות שרשומים בשפת תכנות על רשת הבלוקצ'יין, החוזים החכמים מאפשרים לנו להעביר כספים או נכסים אחרים בצורה שקופה ומבוזרת ללא צורך בגוף מפקח או בצד שלישי בשביל לבצע עסקאות אמינות. חוזה חכם עובד בצורה אוטומטית בהתאם לטריגר שנקבע עליו וברגע שהטריגר מתקיים החוזה פועל בצורה אוטומטית ולמעשה יוצא לפועל באופן מידי. היתרון הגדול שלהם הוא המהירות שזה קורה והחיסכון בעליות צד שלישי כגון עמלות בנקאיות וכדומה. הצדדים בחוזה אנונימיים והחוזה עצמו יושב על רשת בלוקצ'יין והוא שקוף לחלוטין. כל מי שחפץ בכך יכול להיכנס ולראות את התנאים שלו. צריך ידע בשפת תכנות (קוד) וכן נדרש איזשהו ידע טכני בשביל לקרוא את החוזה.

כיום יש מגוון עצום של מטבעות שעוסקים בDeFi  אך ניתן סקירה קצרה על חמשת המטבעות המובילים :

Uniswap (UNI):

יוניסוואפ (Uniswap) הוא פרוטוקול מסחר מבוזר (בורסה), המאפשר מסחר אוטומטי של אסימוני כלכלה מבוזרת (DeFi) המבוססים על רשת אתריום. יוניסוואפ מספקת מסחר אוטומטי ופתוח לחלוטין לכל מי שמחזיק באסימונים, תוך שיפור יעילות המסחר, המנגנון של בורסה של מבוזרת לעומת בורסה מסורתית כמו Binance ,שהבעיה היא שהם עובדים ממש כמו חברה מסורתית הם חשופים לפריצות ולרגולטורים. בורסת Uniswap פועלת כולה על מסחר אוטומטי ואלגוריתמי ע"י חוזים חכמים. בשביל להתחיל לסחור בבורסת Uniswap כל מה שאתה צריך זה מטבע  ETH.

כיום מטבע UNISWAP  תופס את המקום ה12 בשוק המטבעות לפי CoinMarketcap עם שווי שוק של $14,010,119,243

 

Aave (AAVE)

Aave מטבע הקריפטו הגדול ביותר בתחום המימון המבוזר. הפלטפורמה יושבת על רשת אתריום, בAave ניתן להפקיד מטבעות מסוג ERC20 (ERC-20 הוא סטנדרט של כל מי שרוצה לייצר טוקן על רשת אתריום חייב לעמוד בו) ולקחת הלוואות בעזרת החוזים החכמים. כרגע Aave היא הפלטפורמה הגדולה ביותר שנעול אצלה הכי הרבה כסף נכון להיום נעול בפרוטוקול 15.15 מיליארד דולר. המטבע תופס את המקום ה38 עם שווי שוק של $4,710,108,646.

 

Maker (MKR)

MKR הוא טוקן ERC-20 שמשמש לפלטפורמת ההלוואות המבוזרת Maker. כיום נחשב Maker לאחת הפלטפורמות הכי פופולריות בתחום הDeFi  ונעולים בו 9.17 מיליארד דולר שווה ערך לכ2.5 מיליון מטבעות ETH. מטבע MKR נועד גם לשמור על האיזון ב Stablecoin  שנקרא DAI בשביל לשמור על ערכו תמיד סביב ערך הדולר. מטבע MKR תופסת המקום ה41 עם שווי שוק של $3,493,769,036.

 

Compound (COMP)

Compound היא פלטפורמה שמאפשרת לבעלי נכסים קריפטוגרפים להלוותם בתמורה לריבית על ההלוואות, כמו כן לפלטפורמה יש מטבע שנקרא COMP המטבע למעשה מעניק למשתמשים שליטה והצבעה בפלטפורמה ומעודד אותם להשתמש בפלטפורמה.  Compound נמצאת על רשת אתריום ולמעשה נותנת למשתמשים גם להנות מריבית על ההלוואות וגם להנות מעליית ערך מחיר המטבע COMP שייעודי למשתמשי הפלטפורמה. משמע ככל שיהיה כמות משתמשים גדולה יותר ויותר נעילת מטבעות הביקוש למטבע יגדל וייהנה מעליית ערך. פלטפורמת Compound  תופסת את המקום השני בכמות הכסף שנעול שם עם 10.9 מיליארד ובשוק המטבעות מטבע COMP תופס את המקום ה56 עם שווי שוק של $2,251,624,565.

 

Synthetix (SNX)

SNX הוא המטבע המקורי של רשתSynthetix מטבע SNX גם הוא טוקן ERC-20. Synthetix היא למעשה בורסה המאפשרת מסחר בנכסים סינתטיים שהם למעשה נגזרים המונפקים ונסחרים בפרוטוקול DeFi הם דומים למוצרים נגזרים מסורתיים שהערך שלהם נובע מערכו של נכס הבסיס, בעזרת אסימון SNX ובחוזים חכמים המשקיעים יכולים לסחור בנכסים הדיגיטליים הנגזרים מבלי להחזיק אותם באמת. כיום נעולים בפרויקט Synthetix  כ 1.9 מיליארד דולר והמטבע SNX תופס את המקום ה74 עם שווי שוק של $1,327,197,348.

לסיכום: תחום הDeFi טומן בתוכו הזדמניות רבות, התחום עדיין נמצא בתחילת דרכו ובעל פוטנציאל צמיחה משמעותי. חשוב להגיד שמדובר בתחום חדש וככל שההזדמניות גדולות ככה גם הסיכונים גדולים. הטכנולוגיה הינה טכנולוגיה משבשת שהרגולטורים לא ששים לקבל אותה ויש אף אלו שמנסים לשים לה מקלות בגלגלים, אך הם לא יכולים להתעלם מהביקוש הגדל בקצב מסחרר.

פרוקסיביט גאה להציג את מכשיר ההשקעה הראשון מסוגו שעוזר למשקיעים להיחשף לתחום ה- DeFi בצורה יעילה וחכמה – מדד DeFi 5

DeFi 5 מורכב מ- 5 מטבעות מובילים בתחום דיפיי הנבחרים על ידי מומחי ProxiBit.

* כל הנתונים נכונים ליום 26/08/2021

Call Now Button